Times
25°C Sunny
 
 
   
  • lkl

   به گزارش پرتال شهر مشهد به نقل از فارس، مدت‌هاست كه شايعات مختلفي در مورد به پايان رسيدن دنيا در سال 2012 و در روز 21 دسامبر (مصادف با اول دي ماه) در وبلاگ‌هاي مختلف و شبكه‌هاي اجتماعي رد و بدل مي‌شود و هر روز ابعاد گسترده‌تري نيز به خود مي‌گيرد.

   براي اين شايعات منابع و استنادات مختلفي نيز مطرح مي‌شود. تقويم قوم مايا، پيش‌گويي‌هاي نوستراداموس و حتي منابع مذهبي و باستاني از جمله مواردي هستند كه مطرح‌كنندگان اين شايعه به آن استناد مي‌كنند و نتيجه مي‌گيرند كه دنيا بايد در اين روز به پايان برسد.

   اين موضوع مختص ايران نبوده و در سرتاسر دنيا مطرح شده است. شايعه ديگري نيز كه در اين زمينه مطرح شده بحث خاموشي سه روزه زمين و ورود زمين به دوره جديدي از حيات خود است. تمام اين شايعات و گسترش آن موجب شد تا سازمان هوانوردي و فضا آمريكا (ناسا) به اين ادعاها واكنش نشان دهد. مطلب زير از پايگاه اطلاع‌رساني ناسا برداشت شده و در آن به سوالات مطرح در اين مورد پاسخ داده شده است:

   سوال) آيا در سال 2012 خطري زمين را تهديد مي‌كند؟ بسياري مي‌گويند كه جهان در دسامبر 2012 به پايان مي‌رسد.

   ناسا) جهان در سال 2012 به پايان نمي‌رسد. سياره ما بيش از 4 ميليارد سال به خوبي عمر كرده و دانشمندان معتبر دنيا هم مي‌گويند در سال 2012 هيچ خطري زمين را تهديد نمي‌كند.

   سوال) ريشه اين پيش‌گويي كه زمين در سال 2012 به پايان مي‌رسد، از كجا آمده؟

   ناسا) اين داستان اولين بار با اين ادعا آغاز شد كه سياره‌اي به نام «نيبيرو» كه سومري‌ها آن را كشف كرده‌اند، در حال حركت به سوي زمين است. ابتدا گفته مي‌شد كه اين فاجعه در ماه مي 2003 رخ مي‌دهد و زماني كه اين تاريخ گذشت و هيچ اتفاقي نيفتاد، زمان موعد به دسامبر 2012 تغيير كرد و به تقويم باستاني «مايا» ها كه تحول بزرگ در سال زمستان 2012 را پيش‌بيني كرده بود، ربط داده شد. به همين دليل هم تاريخ 20 دسامبر به عنوان روز موعد پيش‌بيني شد.

   سوال) آيا تقويم ماياها در دسامبر 2012 به پايان مي‌رسد؟

   ناسا) دقيقا همانطور كه تقويم‌هايي كه در خانه داريد پس از 31 دسامبر به پايان نمي‌رسد، تقويم مايا هم پس از 21 دسامبر 2012 تمام نمي‌شود. اين تاريخ پايان يك دوره بزرگ تويق مايا است و پس از آن همانطور كه تقويم شما با اول ژانويه ادامه مي‌يابد، اين تقويم هم با آغاز يك دوره بزرگ ديگر ادامه مي‌يابد.

   سوال) آيا ناسا وقوع تاريكي سرتاسري زمين در تاريخ 23 دسامبر تا 25 دسامبر را پيش‌بيني مي‌كند؟

   ناسا) قطعا نه. نه ناسا و نه هيچ سازمان علمي ديگري چنين پيش‌بيني نكرده است. گزارش‌هاي غلطي كه در اين مورد منتشر شده، ادعا كرده‌اند كه چيزي نظير بروز «به خط شدن گيتي» موجب حاكم شدن اين تاريكي مي‌شود. اصلا چنين ترازي وجود ندارد (سوال بعد را ببينيد). اين شايعات برگرفته از يك پيام آماده‌سازي است كه «چارلز بولدن» مسئول ناسا منتشر كرده. اين پيام بخشي از يك برنامه دولتي است كه با هدف بالا بردن آمادگي مردم انجام گرفته، اما هيچ‌گاه در آن صحبتي از بروز تاريكي نشده است.

   سوال) آيا اين امكان وجود دارد كه كرات به نحوي در يك راستا قرار گيرند كه بر زمين تأثير بگذارند؟

   ناسا) حداقل تا چند دهه آينده چنين همراستايي رخ نمي‌دهد و حتي اگر هم چنين پديده‌اي اتفاق افتد، تأثير آن بز رمين بسيار ناچيز است. به عنوان نمونه، در سال 1962 چنين هم ترازي رخ داد، و دو مورد ديگر هم در سال‌هاي 1982 و 2000 اتفاق افتاد. در هر دسامبر هم زمين و خورشيد با مركز كهكشان راه شيري هم تراز مي‌شوند، اما اين يك رخداد سالانه است كه هي تبعاتي هم ندارد.

   سوال) آيا اصلا سياره‌ يا كره كوتوله قهوه‌اي رنگ به نام «نيبيرو»، «كره ايكس» و يا «اريس» وجود دارد كه در حال نزديك شدن به زمين باشد و سياره ما را در معرض تخريب گسترده قرار دهد؟

   ناسا) نيبيرو يا داستان‌هاي ديگري كه در مورد سيارات نزديك‌شونده به زمين مطرح مي‌شود، همگي شوخي‌هاي اينترنتي هستند. اين ادعاها هيچ ريشه‌اي در واقعيت ندارند. اگر واقعا نيبيرو يا سياره ايكسي وجود داشت كه در حال حركت به سمت زمين بود و قرار بود در سال 2012 به زمين برخورد كند، اخترشناسان حداقل از ده سال قبل آن را شناسايي و رديابي مي‌كردند و اين سياره بايد اكنون با چشم غيرمسلح قابل رويت مي‌شد. واضح است كه چنين چيزي وجود ندارد. البته «اريس» واقعي است، اما آن هم سياره‌اي كوتوله شبيه به «پلوتون» است كه همواره در بيرون از منظومه شمسي باقي مي‌ماند. نزديك‌ترين فاصله‌اي كه اين سياره مي‌تواند با زمين داشته باشد، 4 ميليارد مايل است.

   سوال) آيا در سال 2012 زمين مورد اصابت يك شهاب سنگ قرار مي‌گيرد؟

   ناسا) زمين همواره در معرض تأثيرات ستاره‌هاي دنباله‌دار و شهاب‌سنگ‌ها قرار دارد، اما اصابت‌هاي بزرگ بسيار نادر است. آخرين برخود بزرگ يك شهاب‌سنگ با زمين به 65 ميليون سال قبل بازمي‌گردد كه موجب انقراض دايناسورها شد. امروزه اخترشناسان ناسا بررسي‌هاي موسوم به «بررسي ايمني فضايي» انجام مي‌دهند تا اجرام بزرگ نزديك به زمين را مدت‌ها پيش از برخورد شناسايي كنند. ما پيش از اين مشخص كرده‌اين كه هيچ شهاب سنگ بزرگي مانند آنچه كه دايناسورها را منقرض كرد، زمين را تهديد نمي‌كند.

   سوال) موضع دانشمندان در قبال ادعاي به پايان رسيدن دنيا در سال 2012 چيست؟

   ناسا) ريشه علمي ادعاي بروز فاجعه و تغييرات شديد در سال 2012 كجاست؟ مدارك آن كجاست؟ هيچ مدركي وجود ندارد و همه اين‌ها تخيلاتي هستند كه در كتاب‌ها، فيلم‌هاي سينمايي، برنامه‌هاي مستند و يا حتي در اينترنت ساخته شده‌اند، ما نمي‌توانيم اين حقيقت را تغيير دهيم. هيچ مدرك معتبري كه ادعاي رخ دادن پديده‌هاي غيرعادي در دسامبر 2012 را تائيد كند، وجود ندارد.

   Visit Hit :287
   Name:
   Email:
   Comment: